Jövő kórháza

Jövő kórháza - kórházigazgatók beszélgetése - dr. Bogos Krisztina, MD, PhD (Országos Korányi Pulmonológiai Intézet), Prof. Dr. Polgár Csaba MD, PhD, MSc, DSc (Országos Onkológiai Intézet), Moderátor: Szirmai Zsombor (Novartis Hungária)

Prof. Dr. Polgár Csaba MD, PhD, MSc, DSc (Országos Onkológiai Intézet)

Az elmúlt években  Országos Onkológiai Intézetben széleskörű eszközparkfejlesztés valósult meg, amely az onkológiai ellátáshoz szükséges eszközpark korszerűsítésben, a daganatok korai diagnosztizálásának elősegítésében, valamint a daganatsebészeti és sugárterápiás eljárások modernizálásában hozott előrelépést.

A molekuláris patológia és labordiagnosztikai fejlesztések révén új génszekvenáló berendezések álltak hadrendbe, tovább bővült a Vantage rendszer hardver és szoftverkörnyezete, amely a Daganatpatológiai Központ munkáját támogatja, emellett új, infrakamerás laparoszkópos tornyokat és többcsatornás neuromonitor rendszereket állítottunk üzembe a daganatsebészeti műtétek hatékonyságának a növelésére.

A sugárterápia és daganatsebészet szintén fejlett eszközöket kapott, köztük adaptív sugárterápiához szükséges rendszereket és daVinci sebészeti robotokat, melyek alkalmazásával az Intézet a hazai robotsebészet élvonalába tartozik.

A korszerű orvostechnikai eszközök alkalmazása az informatikai környezet fejlesztését is elengedhetetlenné teszi. Modern szervertermi környezetet alakítottunk ki, a fizikai szervereink többségét költséghatékonysági szempontokat szem előtt tartva virtuális környezetbe költöztettük, mára az intézmény mintegy 180 kiszolgálója működik már virtuális környezetben. A betegellátást az eRAD PACS rendszer segíti, amely gyorsabb képalkotó adatelérést tesz lehetővé, míg a képalkotó diagnosztikát új 3T MRI készülék és egy HP Qumulo adattároló támogatja, melynek üzembe állításával 3-5 éves időtartamban megoldott a képi anyagok tárolása. A növekvő adatmennyiség elvárt szintű kiszolgálása érdekében a hálózati infrastruktúra fejlesztése sem maradhatott el: a hálózati kapacitás bővítése, valamint az Intézet egész területét lefedő WIFI szolgáltatás bevezetése elengedhetetlen volt a szakmai munka zavartalanságának a biztosítására. Az adatbiztonság területén is nagyot lépett előre az Intézet informatikai területe, azzal, hogy korszerű mentési/archiválórendszert implementált,  amellyel a kritikus intézeti adatok több példányban, bármikor visszakereshető módon állnak rendelkezésre.

A jövőben az Intézet egyre nagyobb hangsúlyt fog fektetni a hiteles adatokon nyugvó adatalapú döntéselőkészítésre a betegek ellátásának gyorsabbá és hatékonyabbá tételének az érdekében, amihez a mesterséges intelligencia algoritmusai adta lehetőségeket is segítségül hívjuk.